O NÁS
Sešli jsme se na jedné cestě. A dává nám smysl jít dál společně. Možná jste nás takto potkali i Vy.
Jsme volné sdružení terapeutů z Čech a Moravy. Pořádáme otevřené terapeutické skupiny a vítáme účastníky víkendových seberozvojových workshopů.
Skupiny vznikaly postupně. Iniciace úplně prvního setkání vzešla od Mgr. Květy Kadlecové, která oslovila svého kolegu a učitele, Jana Kobylku, čímž se začala formovat spolupráce a první víkendové workshopy. V současnosti fungují čtyři aktivní skupiny: JIŽNÍ ČECHY, PRAHA, NESMĚŇ a BEROUNKA.
Ostrovy – pro nás "ostrůvky pozitivní deviace" v našem světě – vznikaly už v době socialismu jako místa vnitřní svobody. Dnes se dál rozvíjejí: na základě našich zkušeností, nových poznatků i aktuálních potřeb klientů. A samozřejmě v mezích toho, co je reálně možné.
Síť Ostrovů vnímáme jako síť bezpečných vztahů. Spojuje podobně naladěné lidi – klienty, terapeuty i odborníky z dalších pomáhajících profesí. Všechny, kteří hledají svou cestu k dobrému životu, k druhým lidem i k Zemi.
Věříme ve smysl propojení a vzájemné podpory.
Jsme jednotlivci a přitom jeden celek.
Duší projektu je Jan Kobylka.
PhDr. Jan Kobylka (*1940) je psycholog, psychoterapeut, konzultant a trenér. V osobním životě také otužilec a poutník. Jeho profesní i osobní život je příkladem propojení hloubky, odvahy a zvídavosti.
V projektu NET OF ISLANDS působí jako propojující síla mezi jednotlivými "ostrovy" i jako maják udávající směr společné spolupráce. Aktuálně se naplno věnuje víkendovým workshopům zaměřeným na osobní mapy, kreativitu, terapeutické sochy, kompenzační a transformační techniky, práci s tělem a dechem i celoroční koupání v přírodě.
Po celý svůj profesní život provozuje individuální i skupinovou terapii. Vedl výcviky psychoterapeutů v rámci SUR a poskytoval supervize. Do terapie přináší práci se souborem map a celistvý přístup.
Má bohatou zkušenost s diagnostikou firem a institucí, poradenstvím pro vrcholové vedení při koncepční práci a řízení projektů. Věnoval se také zlepšování firemní komunikace, odstraňování komunikačních bariér a rozvoji komunikačních dovedností. Podporoval týmy při jejich vzniku i v dalším rozvoji. Využívá techniky pro tvůrčí řešení
Aktuálně píše knihu, ve které zpracovává informace získané dlouhodobým studiem svého oboru a rozsáhlými zkušeností ze své praxe, . Obohacuje je o svůj osobní pohled na paradigma světa a o způsoby terapie, které vyplývají z nového přístupu k světu a člověku v něm.
Z jakých poznatků při své práci čerpá?
Jan Kobylka čerpá ve své práci z teorií C. G. Junga, zejména z jeho konceptu kolektivního nevědomí a archetypů, jako jsou maska, stín, anima, animus a self. Dále se inspiruje poznatky z etologie, ekologie a psychosomatiky, přičemž klade důraz na neverbální techniky a osobní mapy. Ovlivnil ho také S. Grof, především jeho holotropní princip směřující k celistvosti. Věří v jednotu těla, duše a ducha, stejně jako v provázanost vnitřního a vnějšího světa. Dále se zajímá o koncept hierarchie samořídících se sítí, jak ho popisuje A. B. Barabási, a považuje náš vnitřní mentální svět za síť, která řídí a zajišťuje život.
Mezi české odborníky, kteří ho ovlivnili, patří J. Skála, S. Kratochvíl, V. Chvála, L. Trapková, F. Koukolík, J. Dušek, T. Halík, J. Hnízdil, V. Cílek, J. Petr, S. Komárek a T. Sedláček.